«Kids’ athletics» στο Ολοήμερο Δημοτικό Λεπενούς

Στο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Λεπενούς διοργανώθηκε σήμερα Πέμπτη 11 Ιουνίου 2015, η εκδήλωση “Kids’ athletics”/ Παίζω … στίβο, σε συνεργασία με τον υπεύθυνο του προγράμματος κ. Ποσονίδη Χαράλαμπο και τη συμμετοχή των Δημοτικών Σχολείων Λεπενούς, Οχθίων, Ρίγανης και Γουριώτισσας.
Σκοπός της εκδήλωσης ήταν να προσφέρει στους μαθητές και μαθήτριες ένα οργανωμένο αθλητικό πρόγραμμα με τη μορφή παιχνιδιού.
Τα παιδιά γνώρισαν τον κλασικό αθλητισμό μέσα από ένα σύνολο κινητικών και λειτουργικών δεξιοτήτων προσαρμοσμένων στις ανάγκες τους. Αγωνίστηκαν με έναν τρόπο διασκεδαστικό και περιπετειώδη και βίωσαν νέες κινητικές δραστηριότητες συμμετέχοντας σε τρεις ομάδες αγωνισμάτων : τους Δρόμους, τις Ρίψεις και τα Άλματα.
Πολύτιμη ήταν η συμβολή στην πραγματοποίηση της εκδήλωσης των εκπαιδευτικών φυσικής αγωγής και των δασκάλων των σχολείων.